top of page

Klokan Rudokrký Benettův

Klokan Rudokrký Benettův. žije téměř na celém území Tasmánie.

Pojmenován je po přírodovědci Georgovi Benettovi.

 

Jsou to býložravci.

Samci váží 15 až 26,8 kg.   

Samice váží 11 až 15,5 kg.

Klokani Rudokrcí nejsou zvířata žijící ve stádech, jak se většina lidí chybně domnívá. Klokani Benettovi v přírodě ve skupinách nežijí. Skupiny někdy tvoří pouze samice s mláďaty a samci se k nim přidávají pouze v období rozmnožování.

Můžete se o tom sami přesvědčit, když budete klokany pozorovat. Když se klokani polekají, tak se jedinci rozeběhnou do více různých směrů, kdyby to byla zvířata žijící ve stádě, tak by všichni prchali    jen jedním směrem.

Je pro ně velice nepřirozené chovat je v páru. Také to často přináší problémy.

Mnohem lepší je chovat více samic pohromadě bez samce. Klokani tak budou mnohem spokojenější.

Také je možnost chovat spolu více samců, ale někdy je nutná jejich kastrace.

Pokud máte samce a samice, tak je vhodné mít pro samce samostatný výběh, kam ho můžete oddělit.

Klokani Benettovi jsou v přírodě samotáři, takže jim tím určitě neuškodíte.

Pokud už chováte samce a samice neustále dohromady, je potřeba počítat s tím, že hrozí několik problémů:

 

1. pokud bude samec příliš dorážet na samice, které mají ve vaku mládě, tak se může stát, že samici může mládě z vaku vypadnout. Pokud se tam mládě ještě není schopné vrátit, tak nastává problém. Děje se to poměrně často. V přírodě by se tohle stát nemohlo, protože samec v tuto dobu se samicemi už není. Pokud samice není ochočená, tak je nutné se pokusit mládě samici vrátit do vaku a to nemusí být zrovna jednoduché, aby se nestalo nic mláděti ani samici.

2. Také je nebezpečí v tom, že pokud chováme samce se samicemi pořád, tak on se s nimi bude chtít pářit pořád i mimo období rozmnožování. To samicím přináší opravdu obrovský stres. Samci jsou někdy tak urputní, že samicím nedají ani chvíli pokoj a vede to až k tomu, že samice onemocní, nebo je samec může dokonce i zabít.

V Tasmánii nám říkali, že oni nikdy nechovají samce a samice dohromady. Právě kvůli tomu, že samci samice neustále tolik nahání. V zajetí totiž samice nemají takovou možnost samcům uniknout a tak je k    sobě pouští jen v období rozmnožování.

Pokud se i přesto rozhodnete chovat samce a samice dohromady, tak i když to pro ně není přirozené, tak čím více samic na jednoho samce tím lépe. Minimálně by měly být čtyři samice na jednoho samce.

Nejlepší způsob je snažit se vždy respektovat to, co je pro klokany přirozené, takže i když někdo například chová klokany v páru a potíže s tím nemá, tak to ale neznamená, že je to tak správně. Vždy je nejlepší snažit se zvířatům, žijícím v zajetí, zajistit takové podmínky, aby se to co nejvíce blížilo jejich životu v přírodě.

Pro klokany je také velice důležitý klid a harmonie ve skupině. Pokud si klokani vzájemně nesednou a nebudou spolu chtít být, tak i to jim způsobuje stres a potom i nemoci. Pokud tedy chováte více klokanů je dobré si všímat jak spolu vycházejí, jestli tráví čas společně, nebo jestli se vyhánějí od žrádla apod. .

bottom of page